Kiralık Sunucu Nedir?

Kiralık sunucunun tanımına ve özelliklerine geçmeden evvela server nedir? Sorusunu cevaplayalım.

 

Sunucu, teknik açıdan normal bilgisayarlardan değişik bir şey taşımayan (sadece RAM, Disk kısmı normal bilgisayarlara göre çok fazladır), içinde bilgileri barındırmaya yarayan ve bu bilgileri kullananlara göstermeye yarayan bir bileşendir.

 

Sunucu Kiralama

 

Kiralık sunucu, sağlayıcı firmanın kendi serverlarını belli bir süreliğine kullanması üstüne müşteriye vermesidir. Bu zaman içinde firma server üstünde kendi arzusuna tabi rastgele bir farklılık yapamaz.

 

Genelde yüksek trafikli internet siteleri yönünden tercih edilen bir prosedür olup, tek bir server yetmediğinden ötürü tercih edilmektedir. Kendinize ilişkin bir serverı barındırıp kullanım maliyeti epey yüksek iken bu sunucularda bu tarz sorunlar yoktur.

  • Aynı vakitte ilave bir dedicated sunucu alma yükünden dahi kurtarmaktadır sizi.

 

Bunun beraberinde, fiziki bir sunucunun taşıdığı bütün özellikleri taşımaktadır. Kiralık server zamanı bittiğinde sunucuda barınan sitelerinizin çalışması durur. Bu yüzden otomatik ödemeyi aktif etmenizi tavsiye ederim.

  • Belli başlı dezavantajları bulunsa dahi kiralık server hizmetleri sizi pekçok dertten kurtarmaktadır.

 

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>